Edita Seliavienė
Tel./faks. 8-685 60553
8-5 263 6029
Konstitucijos pr. 23 (C korp.) - 504 kab., LT 08105 Vilnius
Latest posts by Edita Seliavienė (see all)
- BIM programinė įranga. Kaip išsirinkti? - 2013-10-11
Straipsnis iš žurnalo „Skaitmeninė Statyba“ 2015.
Šiais projektavimo pokyčių laikais specialistai, pasiryžę pereiti prie BIM projektavimo, turi išspręsti sudėtingą uždavinį – kurią BIM programinę įrangą pasirinkti, kaip priimti profesionaliai teisingą ir finansiškai naudingiausią sprendimą. Pažvelkime į aspektus, kurie padės palyginti konkuruojančių programinės įrangos bendrovių pasiūlymus.
Apsisprendę keisti arba atnaujinti savo darbo įrankį – norėdami jau dabar arba artimoje ateityje pradėti BIM objektų projektavimą – kreipkitės į kelis jums galbūt tinkamos programinės įrangos atstovus. Turėdami keletą pasiūlymų, galėsite nesunkiai palyginti ir racionaliai įvertinti programinės įrangos įsigijimo bei tolesnio naudojimo sąlygas. Jeigu jau dabar žinote, kurią programinę įrangą norite įsigyti, puiku! Tuomet čia pateikti patarimai tikriausiai bus tik teisingo pasirinkimo patvirtinimas.

Svarbiausias dalykas, nuo kurio reikėtų pradėti, tai patikrinti, ar konkreti BIM programinė įranga yra patikrinta ir sertifikuota tarptautinės organizacijos „buildingSMART“. Ši organizacija BIM programinę įrangą tikrina, vertindama jos komunikavimo kokybę eksportuojant ir importuojant duomenis IFC (angl. Industry Foundation Classes) formatu. IFC standartas yra vienintelis ir iš tiesų atviras standartas, skirtas BIM projektavimui, nes yra esminis skirtumas tarp tiesiog BIM ir atviro bendradarbiavimo BIM („openBIM“). Tiksliai ir kokybiškai veikianti duomenų eksportavimo ir importavimo funkcija, naudojant IFC formatą, užtikrina sklandų informacijos pateikimą ir apsikeitimą tarp įvairių gamintojų bei skirtingų disciplinų projektuotojų, dalyvaujančių projektuojant BIM.
Tarptautinės organizacijos „buildingSMART“ atliekamą darbą testuojant programinę įrangą galima būtų palyginti su automobilių saugumo bandymu. Organizacijos „buildingSMART“ patikrintos ir sertifikuotos BIM programinės įrangos sąrašą galite rasti interneto svetainėje http://www.buildingsmart-tech. org/certification/ifc-certification-2.0/ifc2x3-cv-v2.0-certification/participants.
Šiame sąraše atrasite, kokia didelė BIM programinės įrangos pasiūla, kiek daug yra gamintojų – tai ir milžiniškos korporacijos, ir atskiros įmonės, kuriančios specializuotą programinę įrangą.
Dažnai didelės korporacijos kuria programinę įrangą daugeliui projektavimo sričių, taikydamos uždarą politiką, siūlo įvairius jos paketus ir rekomenduoja rinktis tik savo gaminamus produktus, motyvuodamos sklandžiu darbu kuriant BIM projektus. Iš dalies tai tiesa, tačiau jeigu BIM projekto dalyvių skirtingų gamintojų ir disciplinų programinės įrangos yra sertifikuotos organizacijos „buildingSMART“, tuomet bendradarbiaujant per IFC neturi kilti jokių sunkumų. Pasaulyje yra ir nuolat atsiranda naujų talentų, kurie sukuria ir tobulina programinę įrangą.
Išsirinkite pažangiausią, kokybiškiausią ir jums labiausiai patinkantį darbo įrankį, nepamiršdami pasitikrinti, ar jis yra sertifikuotas „openBIM“ projektavimui. Būtent atviras BIM („openBIM“) leidžia bendradarbiaujant su kitų projektavimo disciplinų specialistais sukurti kokybiškus BIM projektus.
Neabejotinai reikia palyginti programas pagal funkcionalumą bei patogumą dirbti. Paskaitykite atsiliepimus internete, atsisiųskite bandomąsias versijas, išbandykite, pasikonsultuokite su atstovais. Pasidomėkite, su kokiomis operacinėmis sistemomis veikia jūsų lyginamos programinės įrangos.
Sprendimui priimti reikia įvertinti ir finansinį aspektą. Kiek programinė įranga kainuoja dabar? Kiek kainuoja jos atnaujinimai (prenumerata)? Jeigu nutrauksite atnaujinimų gavimo sutartį, o po kurio laiko nuspręstumėte atnaujinti turimą programinę įrangą, kiek tai kainuos? Ar galėsite parduoti įsigytą programinę įrangą kolegai, jeigu nuspręsite pakeisti veiklos sritį? Kodėl tai svarbu? Tikriausiai dar nepamiršote neseniai pasibaigusios ekonomikos krizės, kai teko atsisakyti daugelio įprastų dalykų, kai kam teko pakeisti ir veiklos sritis. Programinė įranga kainuoja nemažai, todėl svarbu, kad ji turėtų kuo didesnę išliekamąją vertę.
Jeigu jums siūlomas paketas, į kurį sudėtos kelių projektavimo disciplinų priemonės (architektūrinio, inžinerinio, konstrukcijų ir kt.), įvertinkite, kiek iš tikrųjų jums reikalingi siūlomi įrankiai.