Latest posts by Ina Mozgliakova (see all)
Nenuostabu, kai vieno laikmečio architektūra turi bendrų bruožų. Taip skiriame stilius, gyvavusius tam tikrais periodais. Įdomu stebėti, kas kuriama dabar ir kokie bruožai apibūdins mūsų amžiaus architektūrą ateinančioms kartoms. Gal tai bus cilindriniai stiklo bokštai?
„Vertical Times“. Idėja, struktūra, konstrukcija
„100architects“ gavo neeilinę užduotį – ištirti „Times Square“ (Niujorkas, JAV) galimybes ir pasiūlyti urbanistinio parko idėją gyventojų ir turistų poilsiui pačiame Manhetano komercinio rajono centre, centrinėje jo sankryžoje. Šio užsakymo tikslas – paversti „Times Square“ labiau gyvybinga ir mėgiama erdve, išlaikant griežtą urbanistinį braižą.
Kai architektai pradėjo galvoti, kaip į tokį tirštai užstatytą rajoną organiškai patalpinti dar vieną objektą, gimė dvi idėjos: vertikalumas ir tankumas.
Šiame greitai augančiame mieste su hyper tankia urbanistine aplinka pasiteisina tik „kompaktiškos“, efektyvumo, patogumo bei ekologijos principų siekiančios miesto plėtros teorijos. „100architects“ projektas „Vertical Times“ gimė kaip atsakas į visus pateiktus pageidavimus.
Konceptuali „Vertical Times“ arba „Vertical Park“ idėja bazuojasi ties viešosios erdvės išplėtimu vertikalia kryptymi, sukuriant kompaktišką objektą, skirtą visuomenės pramogoms bei tinkamą gyventi ir imituojantį Niujorko „aukštaūgius“.
Projektas parodė, kad viešąjai erdvei organizuoti šiandien nereikia didelio horizantalaus žemės sklypo, tam užtenka drąstiškai taupančio plotą daugiasluoksnio objekto.
„Vertical Times“ – tai 12 m aukščio ir 55 m diametro, 6-ių aukštų cilindrinis statinys. Pirmi 2 aukštai skirti vaikų žaidimo aikštelėms, sekantys 2 – poilsiui žalumoje: „Hammock“ akštė 3-ame ir „Sky Garden“ 4-ame; paskutiniai aukštai – komercijai: 5-ame restoranas, 6-ame „Sky Bar“. Statinio pagrindo plotas – tik 113 m².
Kombinuota betono ir metalo pastato konstrukcija laikosi ant centrinės gelžbetoninės šerdies kolonos, o kiekvienas aukštas (platforma) palaikomas radialinių sijų. Koloną, kurioje įrengtas liftas, gaubia tampri, absorbuojanti vibraciją metalo konstrukcija.
„100architects“ yra tarptautinis (Kinija, Čilė, Portugalija, Ispanija) architektų biuras su pagrindiniu ofisu Šanchajuje. Kompanija specializuojasi viešųjų poilsio erdvių planavime urbanistiniuose didmiesčiuose.
Gyvenamasis namas gamtos apsuptyje
Kazachstano architektai „A.Masow architects“ , kurdami cilindrinį gyvenamąjį namą, siekė sugrąžinti žmogų į gamtą, jai nekenkiant ir jos neardant, tačiau suteikiant galimybę nuolatos ja grožėtis, jos veikiamam keisti mąstyseną. Architektai teigia, kad kiekvienas žmogus, kaip ir augalas, naudoja vandenį ir kiekvienam reikalinga saulės šviesa. Jų nuomone, pasijusti vieningu su gamta galima tik gamtoje, o ne „bedvasėse betono dėžutėse“. Pagrindinis projekto tikslas – išsiveržti iš miesto ir susilieti su gamta.
Kilimą pastato laiptais aukštyn autoriai sulygina su dvasiniu apsivalymu ir nušvitimu, kai materalūs dalykai tampa nebesvarbūs.
Nežiūrint į tai, pastatas gan materialus, susidedantis iš metalo konstrukcijų ir laikomas 3 kolonų. Namo centre, šerdyje – gyvas medis. Dviejų paskutiniųjų aukštų stiklus dengia pusiau permatomos saulės panelės (baterijos), sugeriančios šviesą ir gaminančios elektros energiją. Specialiame rezervuare surenkamas lietaus vanduo. Numatyta natūrali ventiliacija, būtina žmogui ir ašiniam medžiui.
Cilindriniai objektai
Abiejų objektų pagrindinės idėjos skiriasi visiškai: „100architects“ siekė urbanistinio dizaino ir vietos taupymo, o „A.Masow architects“ – susiliejimo su gamta. Iš esmės ir vieni, ir kiti norėjo „įsisprausti“, tik pirmieji „akmeninėse džiunglėse“, o antrieji tikrame miške. Artimais abu projektus daro struktūra ir forma, statybinės medžiagos ir rūpinimasis ekologija.
Neįtikėtina, kai skirtinguose pasaulio kraštuose, siekdami skirtingų tikslų, architektai pasiekia vieną rezultatą, vos ne identišką sprendimą. Kilimas aukštyn nėra nauja tendencija architektūroje, tačiau visiškas permatomumas, tarytum „nuogumas“ daro šiuos objektus novatoriškais ir neįprastais.