Ernestas Beržanskis
Tel. +370 5 203 4333
Žalgirio g. 88, LT-09303 Vilnius
Latest posts by Ernestas Beržanskis (see all)
2016-aisiais Nibbixwoud mieste (Olandija) duris atvers naujas visuomeninis ir sporto centras. Statinys unikalus savo funkcionalumu: sporto salė pritaikyta ne vien vietinės reikšmės, bet ir olimpinėms žaidynėms. Ypatinga statinio forma privertė ieškoti racionalių inžinerinių sprendimų. Tam puikiai pasitarnavo open BIM įrankis DDS-CAD.
Klientas: Medembliko miesto (Olandija) savivaldybė
Architektas: BBHD Architecten
Konstruktorius: Adviesburo W.F.O. bv
Inžinerinių komunikacinių sistemų konsultantas: Vintis
Statybų laikotarpis: 2015 kovas – 2016 balandis
3000 kv.m. statinyje suprojektuota 7 metrų aukščio sporto salė, auditorijos, susitikimų ir svečių kambariai. Patalpos pritaikytos ir muzikos bei šokių užsiėmimams. Lauke numatyta veja, du žolės dangos laukai ir rankinio kortai.
Statant šį objektą už elektros ir mechaninės instaliacijos, gaisrinio signalizavimo ir evakuacijos, apsaugos ir kontrolės bei garso sistemų kokybę atsako inžinerinių komunikacinių sistemų (angl. MEP) konsultacinė kompanija „Vintis”. Vykdomosios fazės metu “Vintis” atlieka auditoriaus vaidmenį, stebėdamas, kontroliuodamas ir garantuodamas užsakovui tą kokybę, už kurią pastarasis moka.
“Statinio stogą sudaro ganėtinai daug šlaitinių elementų. Ypatinga statinio forma “prašosi” BIM. Jau konsultavimo fazėje mes pradėjome kurti dizainą 3D formatu. Taip galėjome numatyti visoms inžinerinėms sistemoms skirtas vietas. Be to, dabar visi statybų dalyviai turi supratimą ir mato kaip objektas atrodys ateityje” – sako kompanijos „Vintis“ atstovas Robertas Rodenburgas.
Norai ir reikmės
Kompanija “Vintis” visus užsakovų norus ir reikmes pavertė techniniais sprendimais. Pavyzdžiui, sporto salė pritaikyta ne vien vietinės reikšmės, bet ir olimpinėms žaidynėms. Oro kiekis ir apšvietimo lygis čia turi ypatingą reikšmę. Sportininkams bus pasiūlytos pačios geriausios sąlygos.
Projektavimo fazės metu “Vintis” glaudžiai bendradarbiavo su kompanija “BBHD Architects”. “Nuo pat mūsų darbo ties konkrečiu modeliu pradžios, besinaudodami tais pačiais principais ir kokybės reikalavimais, pasiekėme optimalų dizainą. “Vintis” naudojo open BIM įrankį DDS-CAD.
Mes galėjome paprastai pritaikyti inžinerines sistemas prie architektūrinės projekto estetikos. Visi, tiek architektas, tiek statybininkas, tiek galutinis vartotojas turėjo aiškų supratimą, kodėl darbo metu pasirinkti vieni ar kiti sprendimai. Su 3D mes galėjome dirbti kruopščiau, optimaliau išnaudoti visas erdves”, – sako R. Rodenburgas.
Nemažas iššūkis buvo tame, kad inžinerinėms komunikacinėms sistemoms reikėjo panaudoti nišas pastato viduje. Nei ant stogo, nei kur kitur pastatas neturi specialiai tam skirtų techninių patalpų. Tinkamų erdvių kiekis ribotas. Tai vertė truputį “susispausti”. Pavyzdžiui, oro kondicionavimo ir vėdinimo sistemas reikėjo įrengti labai aukštai esančioje nišoje. Tam, kad šios sistemos būtų paslėptos, stogo paklotas vietomis turėjo būti nuleistas į žemiausią poziciją. Tai galima buvo pasiekti tik dirbant kartu su architektais.
R. Rodenburgas giria ir skaičiuojamąją DDS-CAD galią: “Naudojome šią įrangą siekdami numatyti, išanalizuoti ir paskaičiuoti įvairias techninės instaliacijos galimybes ir pasirinkti optimaliausią variantą. Visas medžiagų kiekis yra eksportuojamas iš modelio tiesiai į „Excel“ kainų sąmatas”.
Integruotas DDS-CAD dizainas. Nauda
Po suderinimo su klientu, “Vintis” transformavo projektą į statybinius dokumentus. Tuo tarpu statytojas jau buvo pradėjęs darbus, kuriuos tęsė, prisijungęs prie bendro BIM modelio. Iki tol jie dirbo tradiciniu metodu. Jei statytojas būtų įtrauktas į darbą nuo pat pradžių, pradinė sprendimų priėmimo fazė būtų trukusi trumpiau. Šis koordinacinis darbas pradinėje fazėje būtų sutrumpinęs pasiruošimo laiką. Vykdydama kitus projektus “Vintis” stengiasi iš karto pasiekti bendrą sutarimą, kad visų projekto dalyvių komunikacija būtina jau projekto kūrimo fazėje, tam, kad numatyti visas instaliacijoms būtinas patalpas, suderinus jas su geriausiais projektiniais sprendimais, kurių reikia klientui.
„Tyrimai rodo, jog dabar tik apie 36% statybos įmonių yra įsisavinusios BIM. Taigi, čia vis dar yra erdvės tobulėjimui. Integruotas dizainas teikia daugiau produktyvių galimybių visiems projekto dalyviams. Todėl norėčiau pakviesti visus architektus, projektuotojus, statybininkus ir inžinerius pradėti susipažinti su BIM”, – teigia R. Rodenburgas.
BIM ateitis
“Vintis” su BIM, kaip 3D modeliavimo priemone, dirba nuo 2009 m.: “Su kiekvienu projektu išmokstame kažką naujo. BIM – tai tęstinis tobulėjimas. Tam, kad projektavimo procesas tobulėtų, įranga jo atlikimui turi tobulėti paraleliai. Laimei, Data Design System tai žino ir supranta. Bendradarbiaudami su DDS tarptautinių pardavimų vadybininku Marku Boutenu klaidas išsitaisome akimirksniu.”
Pastaruoju metu R. Rodenburgas su architektų kompanija nagrinėja, kaip dar galima panaudoti BIM, kad padidinti naudą ir toliau optimizuoti koordinavimą su DDS-CAD. “Mūsų dienomis BIM stengiasi susikoncentruoti detalių lygyje. Mes manome, jog BIM gali duoti didesnę vertę abstrakčiame lygyje. Pavyzdžiui, mes galvojame apie techninio modeliavimo intensyvumo reikalavimų pagrindimą jau architektūrinio projekto metu. Tokiu būdu atsižvelgiant į visas svarbias aplinkybes, pavyzdžiui: būtiną plotą, energijos kainą ir investicijų dydį, galima suprojektuoti produktyvesnį pastatą”, – sako jis.
Techninės priežiūros ir teikiamų galimybių vadyboje Rodenburgas taip pat tikisi didelės pažangos.
“Ateityje pastato valdymo sistemos kartu su BIM turės tiksliai apibrėžti galimą techninės priežiūros įrangos išdėstymą. Visi statinio komponentai turės būti įrengti sensorių pagalba, kurie nenuilsdami veiks Data įrangoje. 3D BIM modelis išdėstys ir vizualiai pristatys visus komponentus. Nereikalingas ir per ankstyvas komponentų keitimas ar neefektyvus pastato energijos naudojimas liks tik kaip praeities prisiminimas.”