Ernestas Beržanskis
Tel. +370 5 203 4333
Žalgirio g. 88, LT-09303 Vilnius
Latest posts by Ernestas Beržanskis (see all)
„Busan“ kino centras Pietų Korėjoje buvo specialiai pastatytas vienam žymiausių kino festivalių Azijoje „Busan International Film Festival “. Kino centro grožį ir išskirtinumą formuoja neįprastas šio pastato stogas – tarytum laikinai susitingęs, ore plazdenančio itin švelnios struktūros popieriaus lapas. Svaime suprantama, toks statinys galėjo gimti tik naudojant statinio informacinį modeliavimą.
Didžiausias pasaulyje kronšteinų laikomas stogas
„Busan“ kino centrą projektavo garsus austrų architektas Coop Himmelb(l)au, o darbą BIM aplinkoje atliko „Daesung C.P Engineering“ kompanija. Pastatas apima teatro salę, vidinę ir išorinę kino sales, holą, biuro patalpas, kūrybines studijas bei maitimo įstaigas. Pastato funkcionalumas lankstus ir hibridinis, tinkantis tiek kasdieniam naudojimui, tiek didelės reikšmės ir apimties renginiams.
Pastatą išskirtiniu daro stogas, vakaro šviesoje atrodantis tarsi trumpam sustingęs ore plazdenantis plonytis popieriaus lapas. Stogo lengvumo įspūdis sustiprėja dar labiau, kuomet paaiškėja šios milžiniškos struktūros skaičiai:
- Ilgis – 163 m.
- Kronšteininės dallies ilgis – 85m.
- Plotis – 60 m.
- Atraminės konuso formos kolonos aukštis – 165 m.
- Svoris – 6,376 t.
Nepriekaištinga stogo linkių kokybė
Apatinė didžiojo stogo dalis banguoja lenktomis linijomis ir kad visi šie linkiai tiksliai atitiktų juos laikančias tvirtinimo detales, projektavimui buvo pasirinkta „Tekla“ programinė įranga.
„Sunkiausia projekto dalis buvo atitaikyti įlinkio kampą su jį laikančios detalės ilgiu. BIM įrankis „Tekla“ leido pamatyti visus būsimo pastato aspektus modelyje, o tai eliminavo klaidų atsiradimo tikimybę. Mes, žinoma, galėjome projektuoti ir 2D priemonėmis, tačiau klaidų nebūtų išvengta, o laiko sąnaudos būtų buvusios nepalyginamai didesnės“, – pasakoja „Daesung C.P Engineering“ projektavimo biuro vadybininkas Donghyuk Lee.
Specialus kėlimo metodas
Generalinis „Busan“ kino centro rangovas „HanJin Heavy Industries“, laimėjęs šių darbų konkursą, turėjo pateikti svarius argumentus ir įrodymus, kad sugebės iškelti ir pritvirtinti tokio masto konstrukcijas pakankamai dideliame aukštyje. Tam genrangovas pasitelkė specialų kėlimo metodą „Lift-up“.
„Tekla“ – nuo konceptualaus iki detalaus projektavimo
Atraminė dviguba konuso formos kolona yra vienintelė vertikali konstrukcija, laikanti milžinišką kino centro stogą, todėl jos konstrukcijai ir kiekvienai atskiro elemento krypčiai skirtas ypatingas dėmesys.
„Jau konceptualaus projektavimo fazėje numatėme visus galimus trukdžius bei klaidas ir tiksliai suprojektavome kiekvienos metalo detalės diagonalę (įstrižainę). Dvigubą laikančiąją koloną sudaro apskritos trijų skirtingų dydžių metalo konstrukcijų dalys. Kiekvienos iš jų sukimosi ir pasvirimo kampai skirtingi. Padedami „New Engineering Consultants“ nusprendėme nustatyti centrinius posūkio taškus. Daugiausiai pastangų pareikalavęs darbas buvo suprojektuoti atskirų kolonos detalių susijungimo vietas, jų kampus, kad visos detalės idealiai atitiktų viena kitą, juolab, kad kiekvienos jų centrinis posūkio taškas skiriasi. Tačiau kadangi „Tekla“ tikroviškai atvaizduoja net smulkiausias detales, nepageidaujamų sandūrų aptikimas ir prevencija buvo atliktos greitai ir kokybiškai. Darbas vyko greitai ir be klaidų“, – reziumuoja D. Lee.

„Tekla“ garantavo projekto dalyvių bendravimo „švarą“ ir tikslumą. Dėka „Tekla“ priemonėmis nustatyto gravitacijos centro, keliamojo krano darbas statybvietėje buvo kokybiškas ir saugus.
„Įkeldami į „Tekla“ 3D modelį tikslius duomenis, mes padidinome detalumą ir minimizavome klaidas. „Tekla“ pakėlė detalizavimo kokybę ir garantavo, kad atliekant pakeitimus klaidų taip pat bus išvengta. „Tekla“ – tai optimalus sprendimas, siekiant padidinti projekto kokybę“, – užtikrintas „Daesung C.P Engineering“ tiekimo vadovas Byungwook Kim.