Raimundas Skurdenis
Tel. +370 5 2361919
Faks. +370 5 2361917
GSM+370 6 8740153
Žirmūnų g. 68, LT-09124 Vilnius
Latest posts by Raimundas Skurdenis (see all)
„Džiugu, kad vis dažniau projektavimas BIM aplinkoje pasirenkamas ir vykdant vadinamuosius „mažus projektus“ – tarkime, gyvenamuosius namus. Ir nors yra tokių užsakovų, kurie baiminasi, kad dirbant BIM aplinkoje projektavimo laikas pailgės, tačiau taip nėra. Tiesiog darbo procesai valdomi kitaip – inovatyviau“, – pasakoja architektas Rytis Kaminskas iš „Roda Architects“. Specialistas sutiko pasidalinti patirtimi projektuojant unikalų individualų gyvenamąjį namą ir įspūdžiais, naudojantis rinkos naujiena – kompanijos JUNG pristatyta BIM biblioteka.
JUNG BIM biblioteka projektuojant. Naujos galimybės
Jau minėtas individualaus gyvenamojo namo projektas išskirtinis tuo, jog 3D aplinkoje projektuojamo namo „dalys“ – trisluoksnės betoninės konstrukcijos, su iš anksto parengtais komunikaciniais įvadais rozetėms, apšvietimui, vandeniui, vėdinimo sistemoms, – bus pagamintos gamykloje ir „vietoje“ surinktos pagal iš anksto parengtą projektą. Architektas Rytis Kaminskas aiškina, kad toks projektavimas reikalauja nemenko pasiruošimo iš projektuotojų pusės – 3D modelyje jau būtina numatyti visus sprendimus, o ne tik tuos, kurie reikalingi, kad būtų pastatyti namo „dėžutė“.
„Toks darbo modelis yra pakankamai sudėtingas tiek mums, tiek užsakovams, kadangi jau modelyje turime priimti sprendimus, kurie nebebus keičiami. Dažnu atveju, užsakovai ar architektai neaiškias projekto detales nusprendžia spręsią vėliau, tačiau tokiu atveju tik sukuriama „tiksinčios bombos“ tipo problema – svarbiausius sprendimus prisireikia priimti pačiu nepalankiausiu metu, prasideda darbų vėlavimai, nukėlinėjimai, nesužiūrimos svarbios detalės. Minėtos rizikos faktoriai eliminuojami, visus sprendimus priimant iš anksto – nuo to, kur bus rozetės, apšvietimas, kokie jungikliai bus parinkti, iki to, kur ir kaip stovės baldai, kokia virtuvės įranga bus montuojama ir pan.“, – projekto iššūkius vardijo R. Kaminskas.
Kadangi jau minėti namo funkcionalumo ir interjero sprendimai buvo priimami „čia ir dabar“ principu, užsakovas reikalavo tikslaus ir greito rezultato, kurdami 3D namo modelį, bendrovė „Roda Architects“ pasitelkė kompanijos JUNG pavasarį pristatytą naujovę – Lietuvoje vienintelę ir unikalią BIM biblioteką. Joje architektai gali rasti visus JUNG apšvietimo ir kitų jungiklių, rozečių, valdiklių ar protingo namo valdymo skydelių BIM modelius. Juos tereikia pasirinkti iš bibliotekos ir įkelti į projektą. Įkeliamas ne tik vizualinį įrenginio ar detalės brėžinys, bet ir visas jo techninės specifikacijos.

„JUNG pristatyta biblioteka mums labai padėjo ir padeda rengiant projektus BIM aplinkoje. Turėdami prieigą prie realių produktų, kurie yra patalpinti 3D formatu, juos iš karto, su visomis techninėmis specifikacijomis, galime įsikelti į savo projektą. Atėjus metui užsakinėti rozetes, jungiklius ar kitus elementus, atsidarysime projekto failą ir konkrečiai matysime, kokie produktai mums yra reikalingi. Dar vienas labai svarbus bibliotekos privalumas – automatinis galimų ir negalimų elementų montavimo kombinacijų nustatymas. Pavyzdžiui, jei yra reikalingas penkių rozečių blokas, į kurį norime susidėti jungiklį, rozetę, internetinę rozetę, USB rozetę ir jungiklį, keičiantį šviesos intensyvumą, programa pati praneša, ar tokia kombinacija yra galima. Įprasto projektavimo metu gali kilti problemų, nes tik vėliau paaiškėtų, kad tokios kombinacijos nėra galimos ar būtent tokio norimo elementų bloko net nebūtų gamyboje. Su JUNG biblioteka viską turime vienoje vietoje: informaciją, kiek ir kokių vienetų reikia, kokio modelio, serijos, dizaino, spalvos ir kita“, – patirtimi dalijasi architektas Rytis Kaminskas.
BIM renkasi skaičiuojantys
Architektas džiaugiasi, kad populiarėjant BIM modeliavimui, vis daugiau užsakovų, vertinančių savo laiką ir rezultato kokybę, supranta BIM naudą ir renkasi tokį statybos būdą ir gyvenamiesiems namams arba vadinamiesiems „mažesniems“ projektams. Ir tokie sprendimai pasiteisina.
Specialistas paaiškino, kad nors vis dar yra manančių, jog dirbant su BIM projektavimo laikas pailgėja, tačiau tai nėra tiesa – toks įspūdis susidaro, kadangi visas projektavimo laikas nėra išskiriamas į atskirus etapus. Įprasta, kad statant individualų gyvenamąjį namą, pirma projektuojama architektūrinė dalis, konstrukcijos ir inžinerinės dalys, tuomet gaunamas statybos leidimas ir pradedama namo statyba. Prasidėjus namo statybai, pradedamas ir interjero projektavimas. BIM viskas projektuojama iš karto.
„Jei įprastai nuo pirmo susitikimo su architektu iki statybų pradžios praeina bent pusmetis, tai šiuo atveju, projektavimas truks trimis mėnesiais ilgiau ir statybos prasidės trimis mėnesiais vėliau. Tačiau gamykloje pagamintos sienos bus sumontuotos per savaitę. Dar kitiems gali susidaryti įspūdis, kad pats namas bus šiek tiek brangesnis nei statomas iš blokelių ar panašių konstrukcijų, tačiau dažnai žmonės neįvertina visų kaštų. Štai keli rizikos faktoriai, didinantys statybos išlaidas: besikeičiančios oro sąlygos, statybininkai, kurie ilguoju laikotarpiu turi ne vieną ir ne du objektus, kuriuose dirba, techninė priežiūra, statybų vadovas, kuriam mokama visą laiką, kol vyksta statyba. Taigi, nors projektavimo kaina ir yra didesnė, tačiau statybos kaštai bus mažesni, darbai vyks greičiau“, – aiškina architektas.
„Didžioji namo dalis gaminama moderniose gamyklose, kuriose įdiegtos kokybės valdymo sistemos, tad klaidų skaičius yra minimalus. Pagreitėja ir procesų valdymas – atidavę užduotį gamyklai, jau galime užsakyti langus, kurie gali būti montuojami kitą dieną po namo konstrukcijos surinkimo. Per kelias savaites gyvenamasis namas yra pastatytas ir galima pradėti vidaus darbus – vedžioti vidaus komunikacijas, pradėti vidaus apdailą“, – pasakoja R. Kaminskas.
Architektas atskleidė, kad didžiąją dalį klientų, pasirinkusių tokį statybos modelį, sužavi mintis, kad jiems nereikės kas dieną vykti į objektą, prižiūrėti ir rūpintis per dieną atliktais darbais. Tai, kad projektuojant BIM namas yra pastatomas labai greitai, taupantiems laiką užsakovams yra pati didžiausia pridėtinė vertė.