Alvidas Musius
El-paštas: alvidas.musius@aeroc.lt
Latest posts by Alvidas Musius (see all)
- Kodėl namą verta statyti iš akytojo betono blokelių? - 2018-02-05
- A klasė – ar pagal galimybes iškelta kartelė? Ką parodė metų praktika? - 2018-01-19
- AEROC tapo bauroc - 2017-03-27
Didėjant reikalavimams namų energiniam efektyvumui bei statybos kainoms, vartotojai vis atidžiau renkasi statybines medžiagas iš kurių bus statomas jų namas. Vienas pirmųjų pasirinkimų – namo konstruktyvas. Akyto betono blokeliai ne tik užtikrina gerą šilumos izoliaciją, bet ir tapo pigesni nei prieš euro įvedimą. Taigi kodėl verta namą statyti iš akyto betono blokelių?
Akytasis betonas – šiltas, lengvas ir tvirtas
Įvairių šaltinių duomenimis, akytasis betonas statyboje naudojamas apie 70–80 metų. Jo paplitimą lėmė gaminio savybės: lengvas, bet stiprus, vienoje medžiagoje apjungiantis ir apšiltinimo, ir konstruktyvumo savybes. Visos klasikinio, taip pat ir bauroc akytojo betono žaliavos yra natūralios mineralinės medžiagos: cementas, kalkės, susmulkintas kvarcinis smėlis bei gamybos proceso metu porose uždarytas oras. Tačiau akytojo betono kokybę lemia tiek žaliavos, tiek gamybos technologijos, naudojamos skirtingose gamyklose.
Prekinio ženklo bauroc produkcija gaminama Latvijoje ir Estijoje, žaliavai naudojant ekologiškai švarias, natūralias mineralines medžiagas, išgaunamas iš netoli gamyklų esančių apylinkių. Bauroc gaminiuose nėra degamojo akmens pelenų.
Bauroc yra pati lengviausia statybose naudojama akmeninė medžiaga, bet tokia atspari, kad ją galima naudoti kelių aukštų pastatų sienų statybai. Apjungus aukštos kokybės žaliavas ir šiuolaikines gamybos technologijas, bauroc gaminiai yra pasiekę talpos masės ir slėgio atsparumo santykio rodiklius, kurie yra vieni iš geriausių pasaulyje šioje srityje. Bauroc medžiagos uždarose porose (0,5–2,0 mm) esantis oras suteikia gaminiams puikias šilumos izoliacijos savybes, jie yra gana atsparūs ugniai. Medžiaga lengvai apdirbama, atspari vandeniui ir šalčiui. Trumpai tariant, bauroc yra akmuo su geriausiomis medienos savybėmis, tačiau nedega, nepūva, yra atsparus drėgmei.
Nors akytasis betonas lengvas, tačiau tuo pat metu tai yra nepaprastai tvirta, patvari, tad ir ilgaamžė medžiaga.
Kodėl verta rinktis akytąjį betoną, siekiant aukšto energinio efektyvumo?
Įsigaliojus reikalavimui projektuoti ir statyti ne žemesnio negu A energinio naudingumo pastatus, svarbu pasirinkti optimalias medžiagas, kurios nebūtų pačios brangiausios, bet jų savybės leistų pasiekti būtiną energinio naudingumo klasę. Svarbu atkreipti dėmesį kaip tik į akytojo betono blokelius, kurie turi neginčijamų pranašumų. Galima pastebėti, kad tinkamai pastatyti namą galima su įvairiomis medžiagomis, bet skirsis sąnaudos ir sprendimo būdai.
Akytasis betonas yra pigi, paprastai naudojama medžiaga. Net blogai statant niekada nepadaroma blogai. Jeigu konstrukcija statoma kad ir minimaliai išmanant apie statybą, ji neturės šalčio tilto. Pasirinkus namą statyti iš akytojo betono blokelių, galima rinktis ne plokštuminius, o pigesnius – juostinius pamatus. Tik šiuo atveju projektuotojas turės įvertinti, kiek pakelti grindis, kad jos būtų šiek tiek aukščiau negu pamato viršus – taip bus išvengta šalčio tiltelio su pamatu.
Langų montavimo rekomendacijos pagal bauroc
Vis tik reikia įvertinti ne tik atskirus produktus, bet jų kompleksą, sprendimus. Tad galvojant apie namo sandarumą būtina tinkamai parinkti sąramas, kurios padeda išvengti šalčio tiltelių montuojant langus, duris.
Svarbu atkreipti dėmesį į langų montavimo subtilumus. Langą galima įstatyti į mūrą, tik reikia pasirinkti 30 centimetrų storio blokelį, kad gerai atrodytų vizualiai, nes pasirinkus plonesnį blokelį, langą reikės iškelti į šiltinimo medžiagą. Toks sprendimas yra geras energiniu požiūriu, nes eliminuojami visi šalčio tilteliai, bet turi ir trūkumų, apie kuriuos vengiama kalbėti.
- Pirmiausia, jeigu langas bus iškeltas į šiltinimo medžiagą, tai kainuos kur kas brangiau.
- Antras dalykas – tai reikalauja aukštos kvalifikacijos darbuotojų, nes reikės ypatingai patikimai tvirtinti ir sandarinti.
- Trečia – jeigu langas bus keičiamas, remontuojamas, nėra garantijos, kad atlikus sandarumo matavimus (sertifikatas galioja 10 metų) namas vis dar atitiks A klasei keliamus reikalavimus. O akytojo betono siena leidžia pigesniu ir paprastesniu būdu įstatyti langus į mūrą. Rekomenduojama sumūrytą angokraštį išklijuoti polistirenu arba kitomis specialiomis medžiagomis ir į tokią ertmę įstatyti langą – ir šalčio tiltelių nelieka, ir taupu, ir paprasta.
Akytojo betono blokeliai, įvedus eurą, yra tarp tų nedaugelio prekių, kurios, kitaip negu bendroji tendencija, Lietuvoje pinga. Kubinis metras akytojo betono blokelių kainuoja apie 40 eurų, su PVM – apie 50 eurų. Jeigu anksčiau toks pat kiekis produkto kainavo daugiau negu 200 litų, tai dabartinė kaina – apie 170 litų.
10 akytbetonio sėkmės dėmenų:
- akytojo betono blokeliai tinka energiškai efektyvaus namo statybai, nes padeda išvengti šalčio tiltelių;
- blokeliams būdingi tikslūs matmenys;
- jų paviršius lygus, tad ir blokelių sienos bus lygios;
- darbai atliekami greičiau dėl blokelių matmenų (1 blokelis – 10 plytų), lygaus paviršiaus ir mažo svorio;
- bet kokio dydžio namą, priklausomai nuo žmonių skaičiaus ir kvalifikacijos, galima pastatyti per tris savaites;
- kadangi akytbetonis yra porėta medžiaga, siena neprapučiama, tad reikia mažiau sąnaudų ir darbų užtikrinant sienų konstruktyvų sandarumą;
- darbininkams lengva dirbti su akytbetoniu, nes reikia mažiau fizinių jėgų;
- kadangi medžiaga yra artima medienai, kuria komfortišką mikroklimatą, palaiko optimalų drėgmės rėžimą pastato viduje;
- akytbetonis yra ilgaamžis;
- akytojo betono blokeliai pinga.
Naudinga žinoti apie akyto betono blokelius
Galima permokėti dėl projektuotojų ir konstruktorių noro apsidrausti. Neretai jie yra labai atsargūs, bijo eksperimentuoti, todėl dirba su didele atsarga, taip pabrangindami statybas ir ilgindami statybų trukmę.
Vertėtų stebėti statybininkų darbą, ar jie, užuot naudoję racionalius ir greitus sprendimus, netęsia laiko, imdamiesi neefektyvių sprendimų. Tai pasakytina apie sąramas: kam jas lieti, taip formuojant dar ir šalčio tiltelius, jei galima tiesiog sąramas atvežti gatavas, taip taupant pinigus ir laiką.
1 komentaras
Dalia123
Mes taip pat galvojame naudoti tokias medžiagas savo namui, tačiau sunku surasti kas su jomis dirba.Tikimės , kad http://www.lakede.lt/ apsiims tuo… Jus gal turite pasiūlymų?