Ernestas Beržanskis
Tel. +370 5 203 4333
Žalgirio g. 88, LT-09303 Vilnius
Latest posts by Ernestas Beržanskis (see all)
Renovuojamame šešių aukštų 7500 m² ploto prekybos centre „Cidade“ Brazilijoje daromi ne tik estetiniai pakeitimai, bet ir inžinerinių sistemų modernizacija. Jau atlikti visi elektros instaliacijos pakeitimai. Į pabaigą eina oro kondicionavimo sistemos modernizacija. Visi darbai atliekami netrukdant prekybos centro, kurį kasdien aplanko apie 80000 lankytojų, darbo. Nepaisant to, kad sistemos yra keičiamos, jos turi veikti nenutrūkstamai. Tai itin sudėtingos ir netipinės sąlygos, reikalaujančios netipinių sprendimų.
Kondicionavimo sistemos modernizacija
Modernizavimo darbai yra sąlygojami pastato ypatybių, reikia atsižvelgti į esamas sistemas ir įrangą, jų išdėstymą. Senąją oro kondicionavimo sistemą sudarė du šaldikliai su centrifūginiais kompresoriais, žemo triukšmo lygio vandens šaldymo bokštas, pirminė ir antrinė atšaldyto vandens siurblių trąsos ir vandens kondensato siurblių trąsa.
„Siekant optimizuoti kondensavimo sistemos darbą ir padidinti jos našumą, naujoji sistema suprojektuota iš trijų šaldiklių su „Bolt“ kompresoriais, kurie pasižymi didesniu efektyvumu ir pajėgumu nei senieji 550 TR. Naujieji vandens siurbliai grandininio tipo su dažnio keitikliais. Visa tai ženkliai gerina sistemos darbą, taupo energijos sąnaudas“, – sako kondicionavimo sistemos modernizaciją atliekančios „Climatizar Engenharia“ vadovas Francisco Pimenta.
BIM modelio privalumai
Kondicionavimo sistemos modernizacija atliekama pasitelkus BIM. Didžiulis BIM įnašas, atliekant panašaus pobūdžio darbus – tai galimybė sukurti esamų sistemų ir tinklų modelį, kurio pagrindu atliekami tolimesni darbai: projektavimas, tinkamų detalių paieška, tarpusavio atitikimas, komponavimas, paskaičiavimai.
Kadangi šiuo atveju atliekami modifikavimo darbai, turint vien aukštų planus bei tradicinius CAD brėžinius būtų sunku įgyvendinti dizaino pakeitimus.
„Turėjome išanalizuoti esamas vamzdynų sistemas ir apsvarstyti bei nuspręsti ką iš jų galime palikti tolimesniam naudojimui, o ką pakeisti. Stengėmės apeiti strategiškai svarbias vietas. Buvo lengva vizualizuoti galimus sprendimus, kas buvo itin naudinga“, – dalinasi patirtimi F. Pimenta.
Kitas BIM modeliavimo privalumas tiesiogiai su dizaino procesu nesusijęs. Naudodami BIM modelį inžinieriai gali parodyti užsakovui esamą situaciją ir „vesti“ jį per darbų etapus 3D vizualizacijų pagalba.
„Mes netgi sukūrėme animaciją, kad parodytumėme klientui techninėje patalpoje sumontuotą įrangą. Tai lėmė nepriekaištingą tarpusavio supratimą ir pritarimą sprendimams“, – prisimena F. Pimenta.
Kas lėmė DDS-CAD pasirinkimą?
„Climatizar Engenharia“ dizaineriai pritaikė DDS-CAD savo darbe vos per metus ir tai yra vienintelė BIM programa, kurią jie naudoja.
„DDS-CAD pasirinkimą įtakojo tai, kad programa specialiai pritaikyta inžinerinėms sistemoms ir jos naudojimo paprastumas“, – sako F. Pimenta.
Lyginant su kitomis BIM programomis, DDS-CAD lengvai įdiegiama ir nereikalauja didelio kompiuterinės įrangos galingumo. DDS-CAD nėra architektūrinis įrankis su įtraukta inžinerinių tinklų projektavimo funkcija, tai specialiai pritaikytas inžinerinis įrankis.
BIM Brazilijoje
„Climatizar Engenharia“, drauge su kitomis įmonėmis – pionieriais BIM srityje, prisideda prie BIM plėtros savo šalyje ir prie BIM programų adaptacijos Brazilijos pramonei bei rinkai.
Kaip ir su bet kuria kita nauja įranga, naudojant BIM iš pradžių įmonės susiduria su iššūkiais, tačiau F. Pimenta akcentuoja ne tai, o naudą, kurią gauna įmonė. Galimybė „užbėgti įvykiams už akių“, iš anksto pastebėti galimas klaidas ir jų nepadaryti tobulina dizainą, taupo laiką ir lėšas.
„Norėčiau paraginti naudoti ne CAD brėžinius, o BIM modelius. Projekto laikas sutrumpėja keliais metais, o darbo našumas – svarbi charakteristika. Kartais privalu palikti komforto zoną ir praverti duris naujovėms, kad dabartis virstų sėkminga ateitimi“, – filosofuoja F. Pimenta.
Dizaineriams BIM privalumai akivaizdūs, dabar stengiamasi atkreipti statybininkų ir rangovų dėmesį.
„Šiandien mes dar nesame patyrę BIM profesionalai, šis procesas užtruks kurį laiką, tačiau nauda, kurią gali pasiekti statybų bendrovės, yra didžiulė. Jie tai supras kai pabandys ir patirs šį efektyvumą“, – drąsiai spėja F. Pimenta.