Linas Kriščiūnas
Tel. +370 6 88458
Latest posts by Linas Kriščiūnas (see all)
Ilgiau nei penkmetį Lietuvoje su ortakių ir dūmų šalinimo kanalų projektavimu vyravo painiava. Nors Europos Sąjungoje standartas LST EN 12101-7 patvirtintas dar 2011 m, vėliau perkeltas į Lietuvos nacionalinę teisę, tačiau rinkoje buvo jaučiamas gaminių, įgyvendinančių jį, trūkumas. Šiemet situacija pasikeitė iš esmės. Gaisrinių tyrimų centras gamintojui „Promat“ išdavė „single” ir „multi” parametrus atitinkančių dūmų šalinimo kanalų atitikties sertifikatus. Vis dėlto, standarto įgyvendinimas projektuotojams toliau kelia nemažai klausimų.
Griežtesnė kontrolė
Technikos Inžinierius MSc Jonas Mikalauskas pasakoja, kad iki kol rinkoje nebuvo šiuos standartus atitinkančių universalių gaminių, projektuotojai rinkosi alternatyvas, o Priešgaisrinės apsaugos ir gelbėjimo departamento ekspertai žinodami situaciją nesiimdavo priemonių sustabdyti statybų užbaigimo procedūrų.
Tiesa, Lietuvoje, kaip ir visoje Europos Sąjungoje, galiojo ir kitose narėse išduoti sertifikatai. Bėda ta, kad dėl daug sąnaudų reikalaujančios logistikos, niekas tokių gaminių nedrįso gabentis iš Norvegijos, Švedijos ar vidurio Europos (artimiausios kaimynės turėjo panašias bėdas, kaip ir Lietuva).
„Kadangi rinkoje nebuvo tokio tipo gaminių (išskyrus horizontaliems „single” kanalams), galinčių užtikrinti atitikimą šiems reikalavimams, statybose dažnai naudotos daugiasluoksnės plokštės, mūro blokeliai. Tai pertvarinės konstrukcijos, pasižyminčios atsparumu, tačiau neužtikrinančios sandarumo dūmams“, – sakė pašnekovas. Šiuo metu situacija keičiasi.
Situacija pasikeitė
„Jeigu objekte įrengiami nesertifikuoti dūmų šalinimo kanalai objektas neturėtų būti priimamas”, – patvirtino dr. Vladas Praniauskas, Priešgaisrinės apsaugos ir gelbėjimo departamento prie VRM Gaisrinių tyrimų centras Atitikties įvertinimo skyriaus vedėjas.
Deja, šiuo metu duomenys nėra renkami statistikai, kiek pastatų nebuvo priduota dėl šio standarto neįgyvendinimo ir kiek tokių statinių bus artimiausiu metu (projektuotų dar praeitais metais).
Reikalavimai skiriasi
MSc J. Mikalauskas sako, kad projektuotojus glumina šio standarto taikymas dar ir dėl to, kad neįprasta, bet šiuo atveju, projektuojant dūmų šalinimo kanalus pagal ES standartus, kiekviena šalis papildomai apriboja projektuotojus, sugriežtindami reikalavimus arba įvesdami papildomus „saugiklius“.
Įmonės „Promat“ Baltijos regiono vadovas Linas Kriščiūnas patvirtina, kad kiekviena Europos šalis standartą LST EN12101-7 vertina ir taiko skirtingai: vienos šalys turi turėti nacionalinį sertifikatą, kitose užtenka pasitvirtinti klasifikacinę ataskaitą pagal LST EN13501-4 dalį, trečiose – dūmų šalinimo kanalai privalo būti įvertinti darniojo standarto LST EN12101-7 atitikčiai, t. y. turėti CE atitikties sertifikatus.


„Lietuvoje nuo 2013 metų dūmų kanalų sekcijos privalo būti įvertintos darniojo standarto LST EN 12101-7:2011 atitikčiai, t. y. turėti CE atitikties sertifikatus. Taip pat Lietuvoje patvirtintas sertifikatas turi būti skelbiamas PAGD Gaisrinių tyrimų centro puslapyje“, – sako L. Kriščiūnas.
Dr. V. Praniauskas primena, kad minėtame puslapyje reiktų ieškoti informacijos ne tik apie sertifikato turėtoją, tačiau ir jo galiojimo laiką.
Taigi, kad įvertinti ir atitikti visus reikalavimus, standartą LST EN12101-7 reikia analizuoti ne vieną atskirai, o kaip dokumentų rinkinį, kartu su LST EN1366-8, LST EN1366-9 ir LST EN1366-1, kuriuose pateikta detali informacija apie atsparumo ugniai bandymus, taip pat LST EN13501-4, kur galima rasti atitinkamą klasifikaciją.
„Gamintojas privalo atlikti visus šiuose dokumentuose nurodytus bandymus ir turėdami rezultatus, gali kreiptis dėl gaminių sertifikato pagal LST EN12101-7“, – sako „Promat“ Baltijos regiono vadovas.
Saugumo garantas
Statytojai jau pateikė informacijos apie keletą Lietuvoje veikiančių įmonių, kurios rinkai tiekia produktus, tačiau negali pateikti visų reikiamų sertifikatų. Todėl L. Kriščiūnas projektuotojams rekomenduoja iš gamintojo reikalauti Eksplotacinių savybių deklaracijos arba DoP (angl. declaration of performance) ir Eksploatacinių savybių pastovumo sertifikato LST EN12101-7, taip pat įsitikinti, kad kanalai žymimi CE ženklu.
„Kad užkirsti kelią galimiems nesklandumams ateityje, rekomenduoju gamintojo prašyti sertifikato LST EN12101-7 ir įsitikinti ar visi dūmų šalinimo kanalai pažymėti CE ženklu. Taip pat svarbu, kad DoP privalo būti nurodyti LST EN 12101-7 ir EN 13501-4 standartai. Tokie aukšti reikalavimai keliami todėl, kad šių sistemų pagrindinė paskirtis – užtikrinti dūmų ir karštų dujų ištraukimą iš gaisro apimtos patalpos bei dūmų šalinimą po gaisro. Sertifikuoti kanalai privalo išlaikyti papildomus bandymus, esant didesniam nei 500 Pa neigiamam slėgiui, kai ugnis juos veikia iš išorės ir vidaus“, – teigia L. Kriščiūnas.
Padeda taupyti laiką ir vietą
„Promat“ pirmieji, 100 gamyklų visuose pasaulio žemynuose vienijančioje ETEX įmonių grupėje sertifikavo dūmų šalinimo kanalus pagal LST EN12101-7 „single“ ir „multi“ iš 3 kraštinių. Lietuvoje yra tiekiami sertifikuoti kanalai pagal Lietuvos standarto LST EN12101-7:2011 reikalavimus: PROMADUCT- E600, 120 (ho) S1500 „single“ formuojami iš 3-4 kraštinių kanalai. Tai vienos patalpos, horizontalūs kanalai (2460mm x 1250mm) ir PROMADUCT- EI60 ir EI120 formuojami iš 3-4 kraštinių (ho-ve) – S1500 „multi“ kanalai. Tai atskirų patalpų, naudojami tiek horizontaliai, tiek vertikaliai. Jų didžiausi matmenys: 2300mm x 1000mm, esant skerspjūvio plotui nedidesniam nei 1,955 m2.
Projektuotojai gali naudoti „multi” kanalus montuojamus iš 3 pusių. Todėl kanalai ir šachtos užima mažesnį bendrąjį statinio tūrį.