Rytis Karalius
Latest posts by Rytis Karalius (see all)
Pirmasis saulėtekio slėnyje iškilęs pastatas, Vilniaus universiteto mokslinės komunikacijos ir informacijos centras (MKIC) stebina ne tik savo šiuolaikiška forma, bet ir moderniais techniniais ir statybiniais sprendimais.
Tai atvira ir lengvai transformuojama erdvė studijoms, mokslui, darbui ir bendravimui, susiliejanti su gamta bei puoselėjanti naujovišką ir modernų mokymosi procesą.
Pastato statyboms skirta 100 milijonų litų, iš kurių net 85 milijonai skirti iš Europos regioninės plėtros fondo, o likusieji 15 milijonų – iš Lietuvos biudžeto. Šis Vilniaus Saulėtekio slėnio statinys yra pirmasis. o likusieji, kurie šiuo metu yra dar statomi, išsirikiuos aplink.
Architektūriniai sprendimai ir konstrukcijos

VU MKIC. Nuotr. © Paleko arch studija
Sklypo, kuriame iškilo naujasis centro pastatas, vieta turėjo didelės įtakos pastato architektūriniam sprendimui. Pamiškė, paįvairinta akmenų sankaupomis – Lietuvai būdingas kraštovaizdis, kurį atkartoja naujasis centro pastatas.
Erdvės buvo planuotos tam, kad tarnautų žmonėms, o ne knygoms. Būtent todėl nuspręsta kuo efektyviau išnaudoti apšvietimą. Pastato langai saulėtose pusėse yra nedideli, griežtai apibrėžti linijiniais štrichais, kad knygos būtų apsaugotos nuo saulės šviesos, tuo pat metu sukuriant net įvairialypes skirtingas erdves pagal individualius skaitytojų poreikius, pradedant prieblanda, baigiant darbo vietomis, apšviestomis natūralia dienos šviesa. Dvi pastato sienos, kurios yra visiškai stiklinės yra atsuktos į mišką – raminančią erdvę.
MKIC pastatas susideda iš trijų korpusų, sujungtų cokoliniu aukštu. Virš žemės be cokolinio aukšto, apjungiančio visus centro korpusus, yra 3-jų, 4-rių ir 5-ių aukštų pastatai. Devyniose MKIC skaityklose, informacinių technologijų laboratorijoje, seminarų ir grupinio darbo patalpose vienu metu gali dirbti 700 lankytojų.
Kiekvienas iš trijų korpusų suprojektuotas pagal paskirtį. Didžiausiame pastate įkurdintos daugiausia viešosios erdvės, lankytojų, vartotojų zonos, parodų salės. Viduriniajame korpuse – mokslinių žurnalų skaitykla ir specializuotos skaityklos. Mažiausiame pastate įrengtos administracinės patalpos, kavinė ir knygynas. Visuose korpusuose yra įrengtos poilsio, rekreacinės salelės. Du požeminiai aukštai skirti techniniam personalui ir saugykloms, kuriose telpa apie 1,8 mln. spaudinių. Dar iki 310 tūkst. spaudinių gali būti saugoma atviruose vartotojams fonduose.
MKIC stebina savo neįprastu fasadu, kurio tik keletas iš daugelio sienų yra statmenos. Likusios sienos pasvirusios, todėl panaudota 15 skirtingų modelių plokščių. Statyboms panaudotos 3 metrų ilgio keraminės plokštės. Tai pirmas toks projektas pasaulyje.
Inžineriniai sprendimai
Statinyje pirmą kartą Lietuvoje panaudota aukšto slėgio ugnies gesinimo rūku sistema. Ji beveik du milijonus leidinių gaisro atveju leis išsaugoti nesugadintus. Įdiegta sistema naudoja 80% mažesnį vandens kiekį, lyginant su standartine sprinklerine sistema, todėl mažėja rizika sugadinti bibliotekoje saugomas knygas.

VU MKIC priešgaisrinė sistema. Nuotr. © Irmantas Gelūnas/15 min.
Moderni gesinimo sistema saugyklose yra sudėtingesnė, nei kitose centro patalpose, kuriose gesinimo sistema automatiškai įsijungs identifikavusi tam tikrą oro temperatūrą. Saugyklose pirma suveiks dūmų davikliai ir, jei temperatūra patalpoje pasieks tam tikrą nustatytą ribą, automatiškai bus pradedamas purkšti rūkas.
Be įspūdingos priešgaisrinės sistemos, pastate sumontuotos kitos automatizuotos sistemos:
- Apsaugos vartai
- Apsaugos, stebėjimo ir priešgaisrinė sistemos
- Centralizuota dulkių šalinimo sistema
- Oro vėdinimo sistema
Automatizuota knygų rūšiavimo, išdavimo ir priėmimo sistema
Vienas iš sudėtingiausių bibliotekos sprendinių – Šveicariška knygų rūšiavimo įranga, kainavusi beveik dešimtadalį projekto. Ją sudaro:
- Horizontalūs ir vertikalūs transporteriai, sujungiantys saugyklas su skaityklomis, informaciniu stalu bei Informacijos išteklių formavimo skyriaus patalpomis cokoliniame aukšte. Iš viso įrengta 16 stotelių ir 45 vagonėliai.
- Automatinis knygų grąžinimo aparatas su rūšiavimo moduliu, kuris yra įrengtas centro teritorijoje ir suteikia galimybę grąžinti knygas neįėjus į skaitytojų zoną. Automatikos kontroliavimui įdiegta RFID leidinių apsaugos ir identifikavimo sistema, kuri yra suderinta su šiuo metu VU bibliotekoje veikiančia bibliotekine informacine sistema ALEPH.
- Du leidinių išdavimo savitarnos aparatai, kurie stovi cokoliniame aukšte netoli informacinio stalo ir 2 aparatai, kurie skirti savarankiškam leidinių išdavimui iš vadovėlių fondo.